Sprawozdanie z Programu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025
Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Kultury w Korzecku
(organ prowadzący placówkę wychowania przedszkolnego)
Kierunek interwencji 3.1.
Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego
Oddział przedszkolny przy Publicznej Szkole Podstawowej im. 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Korzecku
Liczba dzieci uczęszczających do placówki objętych programem 23
W Publicznej Szkole Podstawowej im. 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę znajduje się oddział przedszkolny podzielony na dwie grupy wychowania przedszkolnego. Ogólna liczba dzieci w oddziale przedszkolnym w 2024 roku wynosiła 23 osoby. Wszystkie książki należące do księgozbioru oddziału przedszkolnego, przed przystąpieniem do projektu miały formę papierową.
Na zakup książek będących nowościami wydawniczymi założono w projekcie kwotę w wysokości 1500 złotych. Książki zostały zakupione w okresie od 01.01.2024 do 01.08.2024 roku. W planowanym zakupie książek została podjęta współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną w Chęcinach oraz Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Małogoszczu. Zakup książek był także konsultowany z rodzicami i nauczycielami, jak również uwzględniono potrzeby osób niepełnosprawnych. Lista książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa znajduje się w załączeniu do niniejszego sprawozdania (zał. 1)
W oddziałach przedszkolnych Publicznej Szkoły Podstawowej im. 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę na bieżąco zgodnie z przyjętym harmonogramem pracy w okresie od 01.01.2024 roku do 31.12.2024 roku zostały zorganizowane i przeprowadzone następujące wydarzenia promujące i wspierające rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
- konkurs plastyczny pn. “Ulubiona postać z bajki”. Konkurs był dedykowany dzieciom z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Korzecku. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu w formie plastycznej wybranej postaci z bajek. Informacja o konkursie pojawiła się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Korzecku, jak również została zamieszczona na szkolnej tablicy ogłoszeń. Komisja konkursowa wyłoniła 3 zwycięzców, którzy otrzymali nagrody książkowe.
- wydarzenie pn. “Szkolne święto książki”. W ramach światowego święta książki w bibliotece szkolnej został zorganizowany tzw. book-crossing. Uczniowie Naszej szkoły mogli nieodpłatnie przekazywać swoje książki metodą podaj dalej. W specjalnie do tego wyznaczonym miejscu w bibliotece mogli pozostawiać książki, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.
- konkurs pn. “Zwierzęta w literaturze”. Tego dnia dzieci z oddziałów przedszkolnych przebierały się za ulubioną postać z książek traktujących o zwierzętach. Najpiękniejsze stroje zostały nagrodzone przez nauczycieli wychowania przedszkolnego. Ponadto w ramach święta książki zostali zaproszeni rodzice, którzy przeczytali dzieciom fragment wybranych książek o tematyce przyrodniczej.
- wystawa prac plastycznych dzieci z oddziałów przedszkolnych promująca czytelnictwo wśród najmłodszych. Wystawa miała również na celu ukazanie nowości wydawniczych zakupionych w ramach Projektu Rozwoju Czytelnictwa.
- akcja promująca i wspierająca rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży pod nazwą “Starszy czyta młodszemu”. W okresie od 01.01.2024 roku do 23.06.2024 roku przedstawiciele klas I-VIII odwiedzały grupy przedszkolne i głośno czytały dzieciom z oddziałów przedszkolnych fragmenty wybranych przez siebie bajek.
- spotkanie z rodzicami dzieci uczęszczających do oddziału przedszkolnego pod nazwą “Wpływ czytania na rozwój dzieci” mające na celu ukazanie wpływu czytelnictwa na procesy rozwojowe zachodzące u dzieci. Spotkanie poprowadzili wychowawcy grup przedszkolnych. Wyjaśnili rodzicom, jakie korzyści niesie ze sobą czytanie dzieciom, ukazali znaczenie czytelnictwa w procesie wychowania oraz nauki. Ponadto każdemu rodzicowi dziecka uczęszczajacego do oddziału przedszkolnego został przekazany list Ireny Koźmińskiej - prezes Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom traktujący o wpływie czytania na rozwój dziecka. Ten sam list został również opublikowany na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Korzecku.
- zajęcia edukacyjne pn. „Zabawa z książką” z wykorzystaniem książek zakupionych do oddziału przedszkolnego poprowadzone przez nauczycielki wychowania przedszkolnego. Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, kształtowanie wyobraźni, wzbogacanie słownictwa, kształtowanie umiejętności społecznych dziecka poprzez kontakt z książką.
W ramach realizacji projektu założono następujące działania, które wskazywały na współdziałanie w środowisku lokalnym w tym z Miejską Biblioteką Publiczną w Chęcinach oraz Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Małogoszczu:
- zorganizowano i przeprowadzono we współdziałaniu z Miejską Biblioteką Publiczną w Chęcinach oraz Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Małogoszczu wzajemną wymianę informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo, a w szczególności o konkursach i warsztatach promujących czytelnictwo w których mogliby uczestniczyć uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Korzecku
- dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w spotkaniach autorskich promujących rozwój czytelnictwa, organizowanych przez Miejską Bibliotekę w Chęcinach oraz Miejsko-Gminną Bibliotekę w Małogoszczu
- zorganizowano i przeprowadzono we współdziałaniu z Miejską Biblioteką Publiczną w Chęcinach wycieczkę szkolną do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chęcinach podczas której dzieci zapoznały się z działalnością biblioteki, jej historią, poznali jej infrastrukturę oraz ofertę skierowaną do mieszkańców gminy Chęciny, w tym dzieci i młodzieży z Korzecka.
W grudniu 2024 roku został przeprowadzony sondaż diagnostyczny wśród rodziców dzieci uczęszczających do oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Korzecku. Rodzice zostali poproszeni o wyrażenie swojej opinii na temat rozwoju czytelnictwa w Szkole Podstawowej w Korzecku. Zdaniem badanych osób w oddziale przedszkolnym nie brakuje nowych książek dla dzieci, ponieważ zostały one zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zapytani przez Nas rodzice byli zdania, że zakupione książki przyczyniły się do zwiększenia atrakcyjności księgozbioru należącego do oddziału przedszkolnego, jak również uważali, że zakup nowych książek dla oddziału przedszkolnego przyczynił się do większego zainteresowania czytelnictwem wśród dzieci uczęszczających do oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Korzecku.
Kierunek interwencji 3.2.
Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych
Publiczna Szkoła Podstawowa im. 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Korzecku
Liczba dzieci uczęszczających do placówki objętych programem 43 osoby
W Publicznej Szkole Podstawowej im. 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę znajduje się jedna biblioteka szkolna. Do zadań biblioteki szkolnej należą:
- udostępnianie książek
- rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów
- wyrabianie i pogłębianie nawyku czytania
- gromadzenie podręczników, materiałów edukacyjnych
-organizowanie działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną.
Głównym celem projektu był zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami. W ramach projektu zrealizowano zakup książek, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej po które dzieci i młodzież chętnie sięgają w swoim wolnym czasie i po które chętnie przychodzą do biblioteki szkolnej. Zaplanowano i zrealizowano zakup m.in. lektur szkolnych, książek historycznych oraz książek przygodowych dla dzieci i młodzieży. Zgodnie z założeniami projektu szkoła przeznaczyła co najmniej 50% wsparcia na zakup książek, będących nowościami wydawniczymi. W okresie od 01.01.2024 roku do 30.04.2024 roku została przeprowadzona konsultacja w sprawie zakupów książek z Radą Rodziców oraz Samorządem Uczniowskim. O wyrażenie opinii w sprawie zakupu książek zostali poproszeni członkowie Rady Rodziców oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego. W planowanych zakupach książek zostały uwzględnione potrzeby uczniów niepełnosprawnych. W okresie od 01.01.2024 roku do 30.04.2024 roku zostały również przeprowadzone badania sondażowe w celu uzyskania opinii wszystkich niepełnosprawnych uczniów Naszej Szkoły w zakresie ich potrzeb w planowanych zakupach książek. Ponadto w planowanym zakupie książek została podjęta współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną w Chęcinach oraz Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Małogoszczu, mająca na celu konsultację w planowaniu zakupów książek. W okresie od 01.05.2024 do 01.08.2024 roku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zostały zakupione książki będące nowościami wydawniczymi, zarówno w wersji papierowej i elektronicznej. Lista zakupowa stanowi załącznik nr 2 do niniejszego sprawozdania.
W okresie od 01.01.2024 roku do 31.08.2024 roku utworzono w bibliotece szkolnej kącik czytelniczego i w tym celu zakupiono nowe elementy wyposażenia do biblioteki - pufy do siedzenia, które usprawniły pracę nauczyciela bibliotekarza, uatrakcyjniły wygląd wnętrza biblioteki szkolnej i przyczyniły się do rozwoju czytelnictwa w Szkole Podstawowej w Korzecku.
Pod koniec 2024 roku został przeprowadzony sondaż diagnostyczny wśród uczniów i rodziców Szkoły Podstawowej w Korzecku mający na celu ocenę realizacji zadania. Uczniowie i rodzice Szkoły Podstawowej w Korzecku zostali poproszeni o wyrażenie swojej opinii na temat zakupu nowych elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej w Szkole Podstawowej w Korzecku. W ich opinii zakup nowych elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej był potrzebny, zakupione nowe elementy wyposażenia do biblioteki szkolnej przyczyniły się do zwiększenia atrakcyjności biblioteki szkolnej, a zakup nowych elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej przyczynił się do większego zainteresowania czytelnictwem wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Korzecku.
W ramach realizacji projektu założono następujące działania, które wspierały i promowały rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży:
- konkurs pn. “Okładka mojej ulubionej książki”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu okładki swojej ulubionej książki. Informacja o konkursie pojawiła się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Korzecku, jak również została zamieszczona na szkolnej tablicy ogłoszeń. Komisja konkursowa wyłoniła 3 zwycięzców, którzy otrzymali nagrody książkowe.
- stoisko czytelniczego podczas szkolnego Święta Matki. W maju 2024 roku zorganizowano stoisko promujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Stoisko czytelnicze zostało zorganizowane we współpracy z księgarnią Tuliszków i miało na celu promocję pozycji książkowych z księgarni Tuliszków. Na stoisku były prezentowane książki traktujące o tematyce miłości rodzicielskiej, ukazujące znaczenie rodziny w wychowaniu i edukacji dziecka.
- spotkanie z rodzicami uczniów pn. “Wpływ czytania na rozwój dzieci”, mające na celu ukazanie wpływu czytelnictwa na procesy rozwojowe zachodzące u dzieci. Spotkanie poprowadzili wychowawcy poszczególnych klas. Wyjaśnili oni rodzicom, jakie korzyści niesie ze sobą czytanie dzieciom, ukazali znaczenie czytelnictwa w procesie wychowania oraz nauki. Rodzice na skutek planowanych działań poszerzyli wiedzę i umiejętności w zakresie wdrażania czytelnictwa jako środka podnoszącego nie tylko poziom rozwoju mowy, procesów poznawczych, emocjonalnych i społecznych, lecz także uwrażliwiających dziecko. Ponadto każdemu rodzicowi został przekazany list Ireny Koźmińskiej - prezes Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom traktujący o wpływie czytania na rozwój dziecka. Ten sam list zostanie również opublikowany na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Korzecku.
- projekt edukacyjny w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki pod nazwą “Promocja czytelnictwa” W okresie od 01.01.2024 roku do 23.06.2024 roku przynajmniej jeden raz każdy wychowawca poszczególnej klasy zorganizował lekcję wychowawczą pt. “Promocja czytelnictwa”, mającą na celu promocję czytelnictwa wśród uczniów, ukazywanie korzyści, jakie niesie ze sobą czytelnictwo oraz zachęcenie do większego zainteresowania czytelnictwem. Podczas takich lekcji zostały zaprezentowane nowości wydawnicze zakupione w ramach projektu Rozwoju Czytelnictwa.
- konkurs edukacyjny promujący czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki pod nazwą “Poznaj książkę po okładce”. Nauczyciel bibliotekarz zorganizował i przeprowadził konkurs na stronie internetowej szkoły, który polegał na odgadnięciu przez uczniów szkoły tytułu wskazanej okładki książki. Wyłonieni zwycięscy, którzy jako pierwsi podali poprawną nazwę książki w komentarzu do posta na facebooku otrzymali nagrody książkowe.
- akcja promująca i wspierająca rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży pod nazwą “Starszy czyta młodszemu, a młodszy starszemu”. W okresie od 01.01.2024 roku do 23.06.2024 roku odbyły się transfery pomiędzy przedstawicielami poszczególnych klas po to, żeby mogli w najbardziej ciekawy, interesujący i atrakcyjny sposób przeczytać fragment wybranej przez siebie książki, a następnie podjąć dyskusję na temat przeczytanego fragmentu.
-dostosowanie organizacji pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególności przez umożliwienie uczniom wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Cztelnictwa w okresie od 01.01.2024 roku do 31.12.2024 roku przeprowadzono działania, które wskazywały na współdziałanie w środowisku lokalnym, w tym z Miejską Biblioteką Publiczną w Chęcinach oraz Miejsko-Gminną Biblioteką w Małogoszczu :
- zorganizowano i przeprowadzono we współdziałaniu z Miejską Biblioteką Publiczną w Chęcinach lapbookowych warsztatów dla uczniów Szkoły Podstawowej w Korzecku, w trakcie których uczniowie zapoznali się z techniką tworzenia lapbooków przydatną w porządkowaniu wiedzy z każdego tematu, rozwijaniu kreatywności, usprawnianiu technik szkolnych oraz rozbudzaniu ciekawości.
- zorganizowano i przeprowadzono we współdziałaniu z Miejską Biblioteką Publiczną w Chęcinach wycieczki szkolnej, podczas której uczniowie zapoznali się z działalnością biblioteki, jej historią, poznali jej infrastrukturę oraz ofertę skierowaną do mieszkańców gminy Chęciny, w tym dzieci i młodzieży z Korzecka.
- zorganizowano i przeprowadzono we współdziałaniu z Miejską Biblioteką Publiczną w Chęcinach warsztatów kreatywnego czytania i pisania, dzięki którym uczniowie poznali techniki i podstawowe zasady tworzenia, nauczyli się efektywnie czytać oraz rozbudzili swoją kreatywność.
- we współdziałaniu z Miejską Biblioteką Publiczną w Chęcinach oraz Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Małogoszczu przeprowadzono wzajemną wymianę informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo, a w szczególności o konkursach i warsztatach promujących czytelnictwo w których mogliby uczestniczyć uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Korzecku.
- nasi uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w spotkaniach autorskich promujących rozwój czytelnictwa, organizowanych przez Miejską Bibliotekę w Chęcinach oraz Miejsko-Gminną Bibliotekę w Małogoszczu
W listopadzie 2024 roku został przeprowadzony sondaż diagnostyczny wśród uczniów i rodziców Szkoły Podstawowej w Korzecku mający na celu ocenę realizacji zadania. Uczniowie i rodzice zostali poproszeni o wyrażenie swojej opinii na temat rozwoju czytelnictwa w Szkole Podstawowej w Korzecku. Zdaniem badanych w bibliotece szkolnej nie brakuje nowości wydawniczych, ponieważ zostały one zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wszyscy badani są zgodni, że zakupione książki przyczyniły się do zwiększenia atrakcyjności księgozbioru biblioteki szkolnej oraz zakup nowych książek dla biblioteki przyczynił się do większego zainteresowania czytelnictwem wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Korzecku.
Zestawienie_NPRCz_1.pdf
Zestawienie_NPRCz_2.pdf