Apel Wojewody Świętokrzyskiego oraz Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w sprawie niebezpieczeństwa zatrucia tlenkiem węgla oraz zwiększonej liczby pożarów budynków
Zaproszenie na bezpłatny webinar "Autyzm a dysleksja, w dzieciństwie i dorosłości"
Zapraszamy na bezpłatny webinar pn "Autyzm a dyslekcja, w dzieciństwie i dorosłości", które odbędzie się w formie online 7 grudnia 2022 roku o godz.18:00. Organizatorem spotkania jest Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka.
Gość wydarzenia: prof. Marta Bogdanowicz, profesor nauk humanistycznych z zakresu psychologii, nauczyciel akademicki wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu SWPS. Psycholog kliniczny dziecka, wieloletni dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Założycielka Polskiego Towarzystwa Dysleksji. W latach 1999–2008 wiceprzewodnicząca Europejskiego Towarzystwa Dysleksji (European Dyslexia Association) oraz członkini międzynarodowych towarzystw naukowych. Jej zainteresowania, prace i badania dotyczą głównie psychologii klinicznej dziecka, dysleksji rozwojowej, leworęczności, profilaktyki niepowodzeń szkolnych i terapii pedagogicznej. Jest jednym z pionierów pracy Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne w Polsce i autorką Metody Dobrego Startu. Wypromowała 25 doktorów i wydała 400 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Profesor Marta Bogdanowicz otrzymała medal "Zasłużona dla polskiej psychologii" od Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, dzieci odznaczyły ją Orderem Uśmiechu.
Prowadząca: dr Anna Budzińska, dyrektor Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka.
Czego się Państwo dowiedzą:
- czy dziecko z autyzmem może mieć dysleksję?- jak przez lata zmieniało się podejście do autyzmu i dysleksji ?- czym jest dysleksja, czy musi być problemem na całe życie?- jak radzą sobie w życiu dorosłe osoby z dysleksją ?- jakie są paradoksy, mity i kontrowersje związane z dysleksją?
Dla kogo: dla nauczycieli, pedagogów, lekarzy, rodziców dzieci z autyzmem i dysleksją, osoby zainteresowane tematyką.
Czas trwania: ok. 90 minut
Zapisy na wydarzenie:
Profilaktyka na miarę - rozpoczynamy badania pilotażowe
Nasza Szkoła bierze udział w projekcie "Profilaktyka na miarę".
Projekt realizowany jest w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 i dotyczy przeprowadzenia pilotażu platformy diagnostycznej, która pozwoli na badanie zapotrzebowania na działania wychowawcze i profilaktyczne w szkołach i placówkach.
Platforma zawiera narzędzia adresowane do uczniów klas 1-3, uczniów klas 4-6, uczniów klas 7-8, uczniów szkół ponadpodstawowych, nauczycieli oraz rodziców.Odpowiednie wykorzystanie wszystkich tych narzędzi pozwala na diagnozę 360 stopni, czyli precyzyjny opis czynników chroniących, czynników ryzyka, zachowań problemowych oraz ewaluację podejmowanych działań wychowawczych i profilaktycznych.
Wszelkie pytania w sprawie realizacji projektu prosimy kierować do szkolnego koordynatora projektu - Pani pedagog, Iwony Wolańskiej-Wieczorek.
Więcej informacji znajdziecie Państwo poniżej:
https://stowarzyszenie.trzyzero.edu.pl/profilaktyka-na-miare/
Bieg po zdrowie
Uczniowie klasy IV pod kierunkiem Pani Anny Pakaszewskiej brali udział w ogólnopolskim programie antytytoniowej edukacji zdrowotnej "Bieg po zdrowie".
Główne cele programu:
- opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
- pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
- zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
Program jest realizowany pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Szkolnym koordynatorem programu jest Pani Iwona Wolańska-Wieczorek.
Więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj:
https://www.gov.pl/web/gis/bieg-po-zdrowie---program-antytytoniowej-edukacji-zdrowotnej
https://www.youtube.com/watch?v=4AGbYiCrdSI&feature=youtu.be
Konkurs "Dyniowe zwierzątko"
- 1
Konkurs plastyczny pt. ,,Dyniowe zwierzątko’’
Przedszkolaki z grupy ,,Żabki’’ i ,,Sówki’’ wraz ze swoimi rodzicami wykonali piękne zwierzątka z różnych gatunków dyń. Były kotki, jeże, sowy, myszki, dinozaur, flaming, lisek, wiewiórka, lew, rybka. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom oraz drobny upominek. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.
Marzena Brzezińska
"Szkoła do hymnu"
Zapraszamy na bezpłatną konferencję "Krok w otchłań - Narkomania - zjawisko, fakty, profilaktyka"
eMOCje w GŁOWIE
"Szkoła pamieta"
Junior edu -żywienie
Dzień Postaci z Bajek 2022
W piątek 4 listopada 2022r. przedszkolaki z gr. ,,Żabki’’ i ,,Sówki’’ obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Tego dnia przedszkolaki wzięły udział w zabawach wymagających znajomości treści różnych bajek, np. rozpoznawały bajki po rekwizytach, rozwiązywały bajkowe zagadki, wzięły udział w zabawie ruchowej rozwijającej szybkość i refleks - ,,Zatrute jabłko’’ oraz w zabawie rozwijającej sprawność manualną - ,,Pomagamy Kopciuszkowi’’, polegającej na oddzieleniu fasoli od kaszy. W zabawie tej dzieci wykazały się ogromnym sprytem. Poza tym dzieci wysłuchały czytanej przez nauczyciela bajki pt. ,,Czerwony Kapturek’’. Ten dzień dał dzieciom wiele radości. Przedszkolaki były aktywne i wesołe. Pamiętajmy, że czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraźnię, pamięć i wzbogacamy zasób słownictwa.
Marzena Brzezińska
Wieczornica 2022
#Szkoła Pamięta 2022
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się do akcji #Szkoła pamięta.
Akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Anna Pakaszewska
Gminny konkurs wiedzy o Ignacym Łukasiewiczu
19.10.2022 r. w Szkole Podstawowej im. J. Korczaka w Tokarni odbył się Gminny Konkurs wiedzy o Ignacym Łukasiewiczu, w który wzięło udział dwoje uczniów z naszej szkioły: Wiktoria Dewerenda i Patryk Wojtkiewicz. Miło nam zakomunikować, że Wiktoria zaprezentowała wysoki poziom wiedzy związanej z Ignacym Łukaszewiczem i zdobyła wyróżnienie.
Oprócz nagród rzeczowych, najlepsi uczniowie pojechali na wycieczkę zorganizowaną przez SP w Tokarni do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce.
Ewa Wcisło
Przerwa na czytanie
Z przyjemnością informujemy, że 20.10.2022r. nasza szkoła wraz z oddziałem przedszkolnym po raz pierwszy wzięła udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. ,,Przerwa na czytanie-bicie rekordu w czytaniu na przerwie". Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom
Anna Pakaszewska
Zajęcia w terenie
W naszej szkole, w klasach I-III odbyły się zajęcia prowadzone metodą "out door", czyli zajęcia w terenie. Zapoczątkowała je wycieczka do lasu, podczas której uczniowie obserwowali przyrodę jesienią. Dostrzegali zmiany jakie w niej zachodzą. Rozpoznawali różne gatunki roślin i zwierząt. Oglądali je przez lupy. Zebrali dary jesieni do kącika przyrody.
Po powrocie do szkoły obejrzeli film edukacyjny dla dzieci pt. "Jesień - dlaczego liście zmieniają kolor i spadają z drzew?".
Podsumowaniem całego dnia, było wykonanie breloczków w kształcie liścia przy użyciu długopisów 3D, otrzymanych w ramach programu #LaboratoriumPrzyszłości.
Justyna Pasek
Dyniowa Planeta
Nowa galeria Dyniowa Planeta została dodana do albumu fotograficznego
Uczniowie klas I-III odwiedzili Dyniową Planetę w Kielcach. Poznali tam wiele gatunków dyni. Dowiedzieli się również jak należy ją uprawiać oraz co można z niej przygotować w kuchni.
Zabawa była super!
Justyna Pasek
Rządowy program o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe
Szanowni Państwo,
W związku z procedowanym obecnie projektem ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe informuje się, że Gmina Chęciny zamierza przystąpić do rządowego programu.
Z uwagi na fakt, że ustawa nadal nie została przyjęta, a prace nad nią trwają, nie jesteśmy w stanie określić jednoznacznie warunków, na jakich będzie się odbywać przedmiotowa sprzedaż. Gmina Chęciny nie ponosi odpowiedzialności za dostępność i jakość węgla, który będzie dystrybuowany.
Aby móc oszacować ilość niezbędnego do zamówienia węgla, Mieszkańcy Gminy i Miasta Chęciny mogą zgłaszać zapotrzebowanie na węgiel kamienny (groszek, orzech, miał), który planują zakupić na najbliższy sezon grzewczy tj. do końca kwietnia 2023 roku. Łącznie będzie można nabyć 3 tony ( 1,5 tony do końca 2022 r. oraz 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r.).
Zapotrzebowanie można zgłaszać poprzez uzupełnienie elektronicznego formularza, dostępnego pod linkiem:
https://forms.gle/UxDDUbopNcdCKYck6
lub drogą elektroniczną na adres: wegiel@checiny.pl – uzupełniając i przesyłając załączony poniżej formularz w wersji edytowalnej oraz telefonicznie pod numerem telefonu: 41 31 53 110 poprzez podanie danych osoby uprawnionej do zakupu węgla, adresu gospodarstwa domowego, rodzaju paliwa stałego - węgla kamiennego (orzecha, groszku, miału) oraz jego szacunkowej ilości.
Formularze w wersji papierowej będą dostępne w siedzibie Urzędu Gminy i Miasta w Chęcinach Pl. 2 Czerwca 4, 26-060 Chęciny oraz MGOPS w Chęcinach, ul. Radkowska 29, 26-060 Chęciny, a także u Sołtysów oraz Przewodniczących Zarządów Osiedlowych. Uzupełnione ankiety należy składać w siedzibie Urzędu Gminy i Miasta w Chęcinach (sekretariat) oraz w siedzibie MGOPS w Chęcinach.
Do zakupu węgla na warunkach preferencyjnych, uprawnione będą osoby fizyczne w gospodarstwach domowych, które spełniły warunki uprawniające do dodatku węglowego.
Zgłoszenie zapotrzebowania nie jest równoznaczne ze złożeniem wniosku. Wnioski będą przyjmowane po wejściu w życie ustawy.
Obecnie Gmina nie posiada i nie prowadzi sprzedaży węgla. Termin sprzedaży węgla nie jest jeszcze znany, ale proces przygotowania do jego sprzedaży potrwa kilka tygodni od wejścia w życie ustawowych przepisów. O dalszych działaniach będziemy informować na bieżąco.
Sekretarz Gminy i Miasta ChęcinyPaweł Brola
Profilaktyka we współpracy z MOPS Chęciny
24.10.2022 roku gościliśmy w Naszej szkole Panią Anetę Dziubek oraz Panią Anetę Ciosek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chęcinach. W ramach współpracy zostały zorganizowane i przeprowadzone zajęcia profilaktyczne z zakresu tolerancji wobec drugiego człowieka oraz przeciwdziałania agresji i przemocy wśród dzieci i młodzieży. Obiorcami oddziaływań profilaktycznych byli uczniowie klas VII i VIII. Delegacji z MOPS Chęciny dziękujemy za prelekcje.
„Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”
Miło Nam poinformować, że Nasza szkoła przystąpiła do kampanii społecznej "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję". Kampanię organizuje Fundacja "Twarze depresji" i w całości jest ona poświęcona problemowi depresji wśród dzieci i młodzieży.
Więcej o kampanii społecznej na temat depresji u dzieci: https://twarzedepresji.pl/15-edycja-kampanii/
Więcej o leczeniu depresji u dzieci i młodzieży: https://twarzedepresji.pl/o-depresji-u-dzieci/
Bezpłatny magazyn edukacyjny o depresji u dzieci i młodzieży: https://twarzedepresji.pl/nr-4-2021/
Bezpłatny webinar o depresji u dzieci i młodzieży: https://www.youtube.com/watch?v=MlMdAI2btUs&feature=emb_title
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie