Nieobowiązkowe prace domowe w szkołach podstawowych
"Pudełko życzeń czytelników"
W związku z realizacją projektu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” przy wejściu do Naszej szkoły zamieściliśmy „Pudełko życzeń czytelników”. Prosimy, aby zarówno uczniowie, jak i ich rodzice wrzucali do niego swoje propozycje zakupowe książek (imię i nazwisko autora oraz tytuł) do szkolnej biblioteki. Termin zgłoszeń upływa 30.04.2024 r. Na podstawie Waszych i Państwa propozycji zostanie przygotowana lista zakupowa.
Zapraszamy na Świętokrzyską Giełdę Szkół Ponadpodstawowych
Kolorowy Dzień Skarpetki - Światowy Dzień Zespołu Downa
Szanowni Państwo,
21.03.2024 roku przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowy i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego chromosomu w 21 parze.
Symbolem zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Drogi Uczniu, Drogi Nauczycielu,
ubierz w tym dniu kolorowe skarpetki !!!!
Z wyrazami uznania
Pedagog i psycholog szkolny
2 kwiecień Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Szanowni Państwo,
03.04.2024 roku w Naszej szkole będzie obchodzony Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat spectrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski. Prosimy w tym dniu o poproszenie uczniów, aby ubrali się na niebiesko w ramach solidarności z osobami autystycznymi i ich rodzinami. Zachęcamy wychowawców do przeprowadzenia zajęć, pogadanek na temat tego święta.
Z wyrazami uznania
Pedagog i psycholog szkolny
Stres egzaminacyjny i jak sobie z nim radzić?
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele,
Poniżej zamieszczamy dla Państwa materiały Centralnej Komisji Egzaminacyjnej tj. poradnik, narzędziownik oraz przykładowe scenariusze zajęć.
Kliknij tutaj:
Życzymy miłej lektury
Pedagog i psycholog szkolny
Cyberbullying - nękanie w sieci
Źródło informacji:
https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/cyberbullying--nekanie-w-sieci
Co to jest cyberbullying i jak się przed nim bronić?
Internet coraz lepiej łączy świat, ułatwia pracę, naukę, zdobywanie informacji, kontaktowanie się z innymi. Niestety, cyfrowa komunikacja ma również swoją ciemną stronę. Jest furtką do innej niż tradycyjna formy przemocy, która nie zostawia śladów na ciele. To przemoc, którą trudno dostrzec, zdiagnozować.
Cyberbullying – współczesne oblicze przemocy
Cyberbullying, to rodzaj przemocy z jakim mamy do czynienia w sieci. Etymologia tego pojęcia wywodzi się od ang. słowa bullying, które oznacza „terroryzowanie, nękanie”, oraz członu cyber, odnoszącego się do internetu i cyberprzestrzeni.
Na czym polega cyberbullying?
Cyberbullying to zjawisko, w którym ktoś wykorzystuje komunikację cyfrową – najczęściej posty, komentarze w mediach społecznościowych, wiadomości wysyłane przez komunikatory internetowe, a także e-maile i SMS-y – do poniżania, nękania lub zastraszania innej osoby. Do najczęstszych form cyberbullyingu zalicza się m.in. publikowanie fałszywych lub ośmieszających, często też agresywnych komentarzy, zdjęć i filmików w internecie, a nawet upublicznianie w mediach społecznościowych prywatnych fotografii, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego lub zostały w jakiś sposób przerobione. Cyfrowe nękanie bywa niezauważane przez otoczenie ofiary, ponieważ taka forma przemocy nie okazuje jednoznacznych śladów znęcania (jak np. siniaki czy inne fizyczne obrażenia). Pozostawia jednak równie głębokie rany w psychice, które często goją się zdecydowanie trudniej niż przemoc fizyczna.
Cyberbullying – to problem nas wszystkich!
Cyberprzemoc to zjawisko, które narasta i na które w szczególności narażeni są najmłodsi użytkownicy internetu. Z badania Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego, „Nastolatki 3.0 2021 r” wynika, że co piąty uczeń doświadczył przemocy w internecie w różnej formie. Wobec najczęściej wymienianych form cyberagresji znalazły się: wyzywanie (29,7%), ośmieszanie (22,8%), poniżanie (22%), straszenie (13,4%). Co ciekawe, aż 74,7 % rodziców stwierdziło, że ich dziecko nie miało kontaktu z przemocą w internecie, co wyraźnie wskazuje na to, że rodzice w dużym stopniu nie wiedzą, co ich dziecko robi w sieci.Ofiarami cyberprzemocy nie muszą być tylko dzieci. Coraz częściej nękanie w sieci stosowane jest wobec osób dorosłych. Wiele ofiar cyberprzemocy, zwłaszcza pod wpływem masowego ataku na ich dobra osobiste, może z powodu cybernękania mieć problemy związane ze zdrowiem psychicznym, zawodowe czy wizerunkowe.
Co robić jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich stał się ofiarą cyberbullyingu?
ZgłaszajObraźliwe komentarze czy wulgaryzmy należy zgłaszać do administratorów stron lub moderatorów forów dyskusyjnych. Najczęściej służą do tego specjalne przyciski lub formularze powiadomień. Jeśli ich nie ma, sprawdź dane zamieszczone w zakładce „Kontakt” danej witryny. Większość serwisów społecznościowych w swoich regulaminach ma zapisy dotyczące cyberprzemocy. Jeśli więc widzimy, że na danym portalu dochodzi do tego rodzaju zachowań, reagujmy.
Jak możesz zarejestrować dowody cyberprzemocy?
Nie kasuj. Zapisuj.Jeśli jesteś ofiarą lub świadkiem tego rodzaju zachować na stronach internetowych lub portalach społecznościowych – zachowaj kopię materiału, który widzisz na ekranie. Zrób zrzut ekranu, czyli print screen. Na klawiaturze znajdziesz odpowiedni przycisk, który pomoże to zrobić od ręki. Następnie wklej go w dokumencie Word, notatnikalub innego edytora tekstu, zapisz i jeśli chcesz - wydrukuj.Twoje dziecko dostaje obraźliwe wiadomości sms? Nie kasujcie ich. Zapiszcie wszystkie w pamięci telefonu – zarówno wiadomości tekstowe, jak i te nagrane na pocztę głosową.Oprawca wykorzystuje pocztę e-mail? Zachowaj wiadomości. Uwaga! Całe wiadomości – nie tylko sam tekst. Pełna wiadomość zawiera informacje o jej pochodzeniu, a to ważne.
Pamiętaj - cyberprzemoc jest karalna!
6 czerwca 2011 r. weszła w życie poprawka do ustawy – Kodeks karny, uznająca cyberprzemoc w Polsce za czyn zabroniony. Obecnie czyn ten podlega karze na podstawie art. 190a Kodeksu Karnego (Uporczywe nękanie. Kradzież tożsamości).
Dlatego, przypadki cyberprzemocy, będące naruszeniem prawa (np. groźby karalne, propozycje seksualne, publikowanie nielegalnych treści itp.), powinny zostać zgłoszone na policję lub do prokuratury. W imieniu osoby niepełnoletniej zgłoszenia dokonują rodzice lub opiekunowie prawni.Jeżeli widzisz w sieci coś co Cię niepokoi – nie wahaj się. Reaguj i zgłaszaj! Gdzie?
- Nielegalne treści w internecie: https://dyzurnet.pl
- Incydenty naruszające bezpieczeństwo w sieci zgłoś do CSIRT NASK:
- na stronie: https://incydent.cert.pl
- e-mailem: cert@cert.pl
- SMS-em: 799 448 084 (należy przekazać całą wiadomość w oryginalnej formie – nie wycinaj linku czy fragmentów)
Jak możesz zapobiegać nękaniu w internecie?
Najistotniejsza w obszarze przeciwdziałania internetowym prześladowaniom jest prewencja oraz świadome korzystanie z sieci. Warto stosować podstawowe zasady cyberhigieny, które pomogą nam w bezpieczny sposób korzystać z możliwości jakie daje internet.Zachęcamy do zapoznania się z materiałami Dla każdego – cyberhigiena w bazie wiedzy cyberbezpieczeństwa na portalu gov.pl
Pierwsza lekcja biblioteczna pierwszaków
Uczniowie klasy I pierwszy raz gościli w bibliotece szkolnej. Pani Anna Pakaszewska przedstawiła uczniom zasady, jakie obowiązują w bibliotece oraz założyła im karty biblioteczne. Wszyscy wyszli z wypożyczonymi książkami.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
W Polsce co trzeci uczeń ma podejrzenie depresji. 23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.
W dzisiejszym dynamicznym społeczeństwie, pełnym wyzwań i presji, zagadnienia związane z zdrowiem psychicznym, zwłaszcza w kontekście dzieci i nastolatków, stają się coraz bardziej palącym problemem.
Jednym z nich, który wymaga szczególnej uwagi i zrozumienia, jest problem depresji u najmłodszych. Choć przez długi czas mówiono o depresji głównie w kontekście dorosłych, to jednak coraz bardziej uświadamiamy sobie, że dotyka ona także dzieci i młodzież, kształtując ich rozwój i perspektywę na świat.
W ramach inicjatywy "Młode Perspektywy", w 2023 roku Fundacja Unaweza przedstawiła wyniki badania dotyczącego kondycji psychicznej dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 10–19 lat, przy średniej wieku 14,7 lat. W badaniu uczestniczyła imponująca liczba ponad 180 tysięcy uczniów z różnych regionów Polski. Wyniki badań są niezmiernie niepokojące:
Wśród badanych dzieci i młodzieży 56,4% uważa, że są beznadziejni a 32,5% nie akceptuje siebie i swojego wyglądu. Przerażające 40% młodzieży myśli o samobójstwie a co trzeci uczeń ma podejrzenie depresji.
Niestety tylko 1 na 20 osób w trudnych chwilach skorzystałaby z pomocy psychologa, a 8% uczniów nigdy nie korzystała z pomocy psychologa szkolnego i nie wierzy, że takie wsparcie może przynieść jakiś skutek.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją to doskonały moment do rozmowy o tej trudnej chorobie, okazania wsparcia i zatrzymania się na chwilę, poobserwowania siebie i bliskich. Niestety, dla wielu ludzi depresja nadal jest oznaką słabości, tematem wstydliwym i dlatego zamiatanym pod dywan.
Co może powodować depresję u dzieci?
wczesna utrata rodzica lub rodziców,
przemoc w rodzinie (fizyczna, seksualna, psychiczna),
długotrwała rozłąka z rodzicami,
prześladowanie lub przemoc ze strony rówieśników,
zaniedbanie (fizyczne i emocjonalne),
rozwód rodziców.
Jak rozpoznać, czy Twoje dziecko cierpi na depresję?
Według obowiązującej w Europie klasyfikacji ICD-10 do podstawowych klinicznych objawów pierwszego epizodu depresyjnego należą:
nagłe i utrzymujące się obniżenie nastroju,
utrata zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały radość (anhedonia),
brak energii i osłabienie.
Kolejne objawy to:
zaburzenia snu (np. wczesne budzenie się, przebudzenia w nocy, kłopoty z zaśnięciem, bezsenność),
myśli samobójcze,
problemy z pamięcią i koncentracją,
utrata wiary w siebie i pozytywnej samooceny,
spowolnienie psychoruchowe (rzadziej pobudzenie),
zmiany łaknienia i masy ciała (częstsze jest zmniejszenie apetytu niż jego zwiększenie, rzadsze odczuwanie głodu).
Oprócz wyżej wymienionych objawów depresji, u dzieci i nastolatków choroba może przejawia dodatkowe symptomy, takie jak:
ataki płaczu,
agresja (fizyczna, słowna) względem siebie lub innych,
poirytowanie,
lęk przed pozostawaniem samemu (nawet na chwilę),
nadmierne zmęczenie, letarg.
Psycholog Jagoda Turowska komentuje: “Dziecko, które decyduje się na samobójstwo to rzadkie, ale przerażające zjawisko. Teoretycznie od 7. roku życia rozwija się myślenie przyczynowo skutkowe, więc w jakimś stopniu dziecko jest świadome tego co robi i jakie są konsekwencje.”
Gdzie szukać pomocy?
Rodzicu, obserwuj bacznie swoje dziecko. Nie zawsze przyjdzie do Ciebie po pomoc. Jak tłumaczy psycholog Jagoda Turowska: “Zarówno epizod depresji, jak i jej klasyczna postać mogą przypominać zwykłe obniżenie nastroju, dlatego w przypadku dłużej trwającego złego samopoczucia należy skonsultować problem ze specjalistą.”
W przypadku dzieci i młodzieży należy działać szybciej niż w przypadku dorosłych. Kluczowa jest częsta komunikacja i zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i przestrzeni do szczerej rozmowy. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może cierpieć na depresję - udaj się po pomoc do psychiatry. Możesz umówić dziecko na bezpłatną wizytę w ramach NFZ. Lekarz psychiatra będzie w stanie ocenić powagę sytuacji i zalecić odpowiednią terapię. Nierzadko psychoterapia będzie odbywać się z udziałem rodziców. W alarmowych przypadkach można udać się również na pogotowie ratunkowe.
Pomoc doraźna dla dzieci i młodzieży:
Mapa Punktów Pomocy dla Dzieci i Młodzieży
Całodobowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (7 dni w tygodniu, całą dobę): 116 123
Telefon dla dzieci i nastolatków zaniedbanych, seksualnie wykorzystywanych, których rodzice piją – Telefon Stowarzyszenia Opta (od poniedziałku do piątku, 15:00-18:00): 22 27 61 72
Zasady bezpiecznego Internetu
Ferie zimowe
Uprzejmie informujemy, że od 12 lutego 2024 roku do 25 lutego 2024 roku odbywają się ferie zimowe.
Życzymy bezpiecznego i udanego wypoczynku.
Poniżej wklejamy apel Biura Prewencji Komendy Głównej Policji na temat bezpieczeństwa podczas wypoczynku zimowego.
Przypominamy Naszym uczniom o możliwości wypożyczania książek podczas ferii zimowych.
Do zobaczenia wkrótce
Loteria 16.01.2024 # pomagamy <<<
Uprzejmie informujemy, że w dniu jutrzejszym tj. 16.01.2024 r. odbędzie się loteria fantowa, z której zysk przeznaczymy na chorego chłopca z Korzecka. Serdecznie zapraszamy
List Ministra Edukacji Barbary Nowackiej
Zaproszenie na kolędowanie
Nasza szkoła już kolejny raz wzięła udział w „Lekcji o Funduszach Europejskich”
Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Szukaliśmy odpowiedzi m.in. na pytania: Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Czy dżdżownice jedzą plastik? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Uczniowie dowiedzieli się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznali rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.
Nasza szkoła otrzymała pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w akcji.
Dzień Pluszowego Misia 2023
Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, można go przytulić, a nawet powierzyć mu swój sekret. Z tej okazji w piątek 24 listopada przedszkolaki uczestniczyły w obchodach ,,Światowego Dnia Pluszowego Misia’’. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim pluszowym przyjacielem. W tym dniu na przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami. Dzieci zatańczyły przy piosence ,,Pokochaj pluszowego misia’’, huśtały misia w chuście animacyjnej, wzięły udział w zabawie ,,Podaj misia’’ oraz w quizie pt. ,,Z jakiej bajki ten miś’’? wykazując się dużą wiedzą w tym zakresie, następnie bardzo sprawnie ułożyły postać ogromnego misia z kasztanów. Na zakończenie obejrzały bajkę ,,Miś Uszatek’’ oraz wykonały pracę plastyczną.
Marzena Brzezińska
Projekt edukacyjny ,,Czyściochowa Akademia’’
Przedszkolaki z grupy ,,Żabki’’ i ,,Sówki’’ biorą udział w projekcie edukacyjnym ,,Czyściochowa Akademia’’. Projekt ten ma na celu wspierać dzieci w rozwoju dobrych nawyków higienicznych. W czwartek 23 listopada 2023 roku w przedszkolu zostały przeprowadzone zajęcia na temat higieny jamy ustnej. Dzieci poznały jak należy dbać o higienę jamy ustnej, jaka jest najlepsza technika mycia zębów, co należy jeść, aby zęby się nie psuły oraz jak ważne są przeglądy stomatologiczne. Przedszkolaki miały możliwość zademonstrowania techniki mycia zębów na specjalnym modelu szczęki. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem oraz aktywnie brały udział w zajęciach. Na zakończenie dzieci pokolorowały Królika Higienka – jednego z bohaterów Czyściochowej Akademii oraz otrzymały do domu materiały edukacyjne (Mamo! Tato! Zadbaj o zdrowy uśmiech Twojego dziecka! oraz opowiadanie ,,Tajemnica zaginionej szczoteczki’’).
Marzena Brzezińska
Informacja dla szkół i placówek w sprawie upowszechnienia telefonów zaufania
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
zwracamy się z uprzejmą prośbą o upowszechnienie w Państwa szkole/placówce załączonej informacji o telefonach zaufania oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy. Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.
Zależy nam, aby w ramach kampanii informacyjnej w szkołach i placówkach, do dzieci i młodzieży dotarła informacja o infoliniach, które im pomagają.
Z wyrazami szacunku
Departament Wychowania i Edukacji Włączającej
Wieczornica
13 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej im. 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Korzecku odbyła się wieczornica, upamiętniająca 105. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Uczniowie zaprezentowali zaproszonym gościom bardzo bogaty program artystyczny. Uroczystość rozpoczął nowo powstały zespół taneczny pod kierownictwem Pani Stanisławy Żądeckiej, tańcząc pięknie Poloneza. Kolejnymi wykonawcami były najmłodsze dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III, przygotowanych przez Panią Marzenę Brzezińska, Joannę Maliszewską, Dorotę Znojek, Justynę Pasek, prezentując piękne wiersze i piosenki o naszej Ojczyźnie. Swój występ zakończyli wspaniale wykonanym tańcem ludowym. Uczniowie starszych klas, przygotowywani przez nauczycielkę historii- Panią Annę Pakaszewską, podczas quizu historycznego wykazali się znakomitą znajomością historii naszego kraju. Na koniec zaprezentował się zespół muzyczny pod kierownictwem Pana Gabriela Kowalczyka, grając pieśni patriotyczne. Do wspólnego śpiewania zostali zaproszeni wszyscy przybyli goście. Wspólne śpiewanie pieśni przysporzyło wszystkim zgromadzonym wiele wspaniałych wzruszeń.
W czasie tego święta towarzyszył nam Pan Robert Jaworski, Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Dyrektor Szkoły – Pani Grażyna Staszek, Zarząd Stowarzyszenia prowadzącego szkołę na czele z Panią Prezes- Joanną Rylską - Ciepielewską, Radna Korzecka - Małgorzata Habik, Pani Sołtys - Jolanta Wróbel oraz licznie przybyłe rodziny uczniów oraz sympatycy naszej szkoły.
Konkurs - zakładka do książki
Konkurs ten skierowany był do Przedszkolaków oraz ich Rodziców. Wzięły w nim udział następujące osoby: Amelia Gajek, Filip Gajek, Alicja Ściwiarska, Antoni Ściwiarski, Amelia Gałczyńska, Nikodem Gałczyński, Wiktor Zdeb, Mila Adamczyk, Krzysztof Przepióra, Piotr Przepióra, Natalia Ciepielewska, Szymon Gierada, Mikołaj Marszałek, Aleksander Gabryś. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz drobny upominek. Dziękujemy za udział w konkursie.
Marzena Brzezińska
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie