Uczniowie klasy I pierwszy raz gościli w bibliotece szkolnej. Pani Anna Pakaszewska przedstawiła uczniom zasady, jakie obowiązują w bibliotece oraz założyła im karty biblioteczne. Wszyscy wyszli z wypożyczonymi książkami.
Aktualności
Pierwsza lekcja biblioteczna pierwszaków
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
W Polsce co trzeci uczeń ma podejrzenie depresji. 23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.
W dzisiejszym dynamicznym społeczeństwie, pełnym wyzwań i presji, zagadnienia związane z zdrowiem psychicznym, zwłaszcza w kontekście dzieci i nastolatków, stają się coraz bardziej palącym problemem.
Jednym z nich, który wymaga szczególnej uwagi i zrozumienia, jest problem depresji u najmłodszych. Choć przez długi czas mówiono o depresji głównie w kontekście dorosłych, to jednak coraz bardziej uświadamiamy sobie, że dotyka ona także dzieci i młodzież, kształtując ich rozwój i perspektywę na świat.
W ramach inicjatywy "Młode Perspektywy", w 2023 roku Fundacja Unaweza przedstawiła wyniki badania dotyczącego kondycji psychicznej dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 10–19 lat, przy średniej wieku 14,7 lat. W badaniu uczestniczyła imponująca liczba ponad 180 tysięcy uczniów z różnych regionów Polski. Wyniki badań są niezmiernie niepokojące:
Wśród badanych dzieci i młodzieży 56,4% uważa, że są beznadziejni a 32,5% nie akceptuje siebie i swojego wyglądu. Przerażające 40% młodzieży myśli o samobójstwie a co trzeci uczeń ma podejrzenie depresji.
Niestety tylko 1 na 20 osób w trudnych chwilach skorzystałaby z pomocy psychologa, a 8% uczniów nigdy nie korzystała z pomocy psychologa szkolnego i nie wierzy, że takie wsparcie może przynieść jakiś skutek.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją to doskonały moment do rozmowy o tej trudnej chorobie, okazania wsparcia i zatrzymania się na chwilę, poobserwowania siebie i bliskich. Niestety, dla wielu ludzi depresja nadal jest oznaką słabości, tematem wstydliwym i dlatego zamiatanym pod dywan.
Co może powodować depresję u dzieci?
wczesna utrata rodzica lub rodziców,
przemoc w rodzinie (fizyczna, seksualna, psychiczna),
długotrwała rozłąka z rodzicami,
prześladowanie lub przemoc ze strony rówieśników,
zaniedbanie (fizyczne i emocjonalne),
rozwód rodziców.
Jak rozpoznać, czy Twoje dziecko cierpi na depresję?
Według obowiązującej w Europie klasyfikacji ICD-10 do podstawowych klinicznych objawów pierwszego epizodu depresyjnego należą:
nagłe i utrzymujące się obniżenie nastroju,
utrata zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały radość (anhedonia),
brak energii i osłabienie.
Kolejne objawy to:
zaburzenia snu (np. wczesne budzenie się, przebudzenia w nocy, kłopoty z zaśnięciem, bezsenność),
myśli samobójcze,
problemy z pamięcią i koncentracją,
utrata wiary w siebie i pozytywnej samooceny,
spowolnienie psychoruchowe (rzadziej pobudzenie),
zmiany łaknienia i masy ciała (częstsze jest zmniejszenie apetytu niż jego zwiększenie, rzadsze odczuwanie głodu).
Oprócz wyżej wymienionych objawów depresji, u dzieci i nastolatków choroba może przejawia dodatkowe symptomy, takie jak:
ataki płaczu,
agresja (fizyczna, słowna) względem siebie lub innych,
poirytowanie,
lęk przed pozostawaniem samemu (nawet na chwilę),
nadmierne zmęczenie, letarg.
Psycholog Jagoda Turowska komentuje: “Dziecko, które decyduje się na samobójstwo to rzadkie, ale przerażające zjawisko. Teoretycznie od 7. roku życia rozwija się myślenie przyczynowo skutkowe, więc w jakimś stopniu dziecko jest świadome tego co robi i jakie są konsekwencje.”
Gdzie szukać pomocy?
Rodzicu, obserwuj bacznie swoje dziecko. Nie zawsze przyjdzie do Ciebie po pomoc. Jak tłumaczy psycholog Jagoda Turowska: “Zarówno epizod depresji, jak i jej klasyczna postać mogą przypominać zwykłe obniżenie nastroju, dlatego w przypadku dłużej trwającego złego samopoczucia należy skonsultować problem ze specjalistą.”
W przypadku dzieci i młodzieży należy działać szybciej niż w przypadku dorosłych. Kluczowa jest częsta komunikacja i zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i przestrzeni do szczerej rozmowy. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może cierpieć na depresję - udaj się po pomoc do psychiatry. Możesz umówić dziecko na bezpłatną wizytę w ramach NFZ. Lekarz psychiatra będzie w stanie ocenić powagę sytuacji i zalecić odpowiednią terapię. Nierzadko psychoterapia będzie odbywać się z udziałem rodziców. W alarmowych przypadkach można udać się również na pogotowie ratunkowe.
Pomoc doraźna dla dzieci i młodzieży:
Mapa Punktów Pomocy dla Dzieci i Młodzieży
Całodobowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (7 dni w tygodniu, całą dobę): 116 123
Telefon dla dzieci i nastolatków zaniedbanych, seksualnie wykorzystywanych, których rodzice piją – Telefon Stowarzyszenia Opta (od poniedziałku do piątku, 15:00-18:00): 22 27 61 72
Zasady bezpiecznego Internetu
Ferie zimowe
Uprzejmie informujemy, że od 12 lutego 2024 roku do 25 lutego 2024 roku odbywają się ferie zimowe.
Życzymy bezpiecznego i udanego wypoczynku.
Poniżej wklejamy apel Biura Prewencji Komendy Głównej Policji na temat bezpieczeństwa podczas wypoczynku zimowego.
Przypominamy Naszym uczniom o możliwości wypożyczania książek podczas ferii zimowych.
Do zobaczenia wkrótce
Loteria 16.01.2024 # pomagamy <<<
Uprzejmie informujemy, że w dniu jutrzejszym tj. 16.01.2024 r. odbędzie się loteria fantowa, z której zysk przeznaczymy na chorego chłopca z Korzecka. Serdecznie zapraszamy
List Ministra Edukacji Barbary Nowackiej
Zaproszenie na kolędowanie
Nasza szkoła już kolejny raz wzięła udział w „Lekcji o Funduszach Europejskich”
Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Szukaliśmy odpowiedzi m.in. na pytania: Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Czy dżdżownice jedzą plastik? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Uczniowie dowiedzieli się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznali rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.
Nasza szkoła otrzymała pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w akcji.
Dzień Pluszowego Misia 2023
Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, można go przytulić, a nawet powierzyć mu swój sekret. Z tej okazji w piątek 24 listopada przedszkolaki uczestniczyły w obchodach ,,Światowego Dnia Pluszowego Misia’’. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim pluszowym przyjacielem. W tym dniu na przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami. Dzieci zatańczyły przy piosence ,,Pokochaj pluszowego misia’’, huśtały misia w chuście animacyjnej, wzięły udział w zabawie ,,Podaj misia’’ oraz w quizie pt. ,,Z jakiej bajki ten miś’’? wykazując się dużą wiedzą w tym zakresie, następnie bardzo sprawnie ułożyły postać ogromnego misia z kasztanów. Na zakończenie obejrzały bajkę ,,Miś Uszatek’’ oraz wykonały pracę plastyczną.
Marzena Brzezińska
Projekt edukacyjny ,,Czyściochowa Akademia’’
Przedszkolaki z grupy ,,Żabki’’ i ,,Sówki’’ biorą udział w projekcie edukacyjnym ,,Czyściochowa Akademia’’. Projekt ten ma na celu wspierać dzieci w rozwoju dobrych nawyków higienicznych. W czwartek 23 listopada 2023 roku w przedszkolu zostały przeprowadzone zajęcia na temat higieny jamy ustnej. Dzieci poznały jak należy dbać o higienę jamy ustnej, jaka jest najlepsza technika mycia zębów, co należy jeść, aby zęby się nie psuły oraz jak ważne są przeglądy stomatologiczne. Przedszkolaki miały możliwość zademonstrowania techniki mycia zębów na specjalnym modelu szczęki. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem oraz aktywnie brały udział w zajęciach. Na zakończenie dzieci pokolorowały Królika Higienka – jednego z bohaterów Czyściochowej Akademii oraz otrzymały do domu materiały edukacyjne (Mamo! Tato! Zadbaj o zdrowy uśmiech Twojego dziecka! oraz opowiadanie ,,Tajemnica zaginionej szczoteczki’’).
Marzena Brzezińska
Informacja dla szkół i placówek w sprawie upowszechnienia telefonów zaufania
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
zwracamy się z uprzejmą prośbą o upowszechnienie w Państwa szkole/placówce załączonej informacji o telefonach zaufania oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy. Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.
Zależy nam, aby w ramach kampanii informacyjnej w szkołach i placówkach, do dzieci i młodzieży dotarła informacja o infoliniach, które im pomagają.
Z wyrazami szacunku
Departament Wychowania i Edukacji Włączającej
Wieczornica
13 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej im. 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Korzecku odbyła się wieczornica, upamiętniająca 105. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Uczniowie zaprezentowali zaproszonym gościom bardzo bogaty program artystyczny. Uroczystość rozpoczął nowo powstały zespół taneczny pod kierownictwem Pani Stanisławy Żądeckiej, tańcząc pięknie Poloneza. Kolejnymi wykonawcami były najmłodsze dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III, przygotowanych przez Panią Marzenę Brzezińska, Joannę Maliszewską, Dorotę Znojek, Justynę Pasek, prezentując piękne wiersze i piosenki o naszej Ojczyźnie. Swój występ zakończyli wspaniale wykonanym tańcem ludowym. Uczniowie starszych klas, przygotowywani przez nauczycielkę historii- Panią Annę Pakaszewską, podczas quizu historycznego wykazali się znakomitą znajomością historii naszego kraju. Na koniec zaprezentował się zespół muzyczny pod kierownictwem Pana Gabriela Kowalczyka, grając pieśni patriotyczne. Do wspólnego śpiewania zostali zaproszeni wszyscy przybyli goście. Wspólne śpiewanie pieśni przysporzyło wszystkim zgromadzonym wiele wspaniałych wzruszeń.
W czasie tego święta towarzyszył nam Pan Robert Jaworski, Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Dyrektor Szkoły – Pani Grażyna Staszek, Zarząd Stowarzyszenia prowadzącego szkołę na czele z Panią Prezes- Joanną Rylską - Ciepielewską, Radna Korzecka - Małgorzata Habik, Pani Sołtys - Jolanta Wróbel oraz licznie przybyłe rodziny uczniów oraz sympatycy naszej szkoły.
Konkurs - zakładka do książki
Konkurs ten skierowany był do Przedszkolaków oraz ich Rodziców. Wzięły w nim udział następujące osoby: Amelia Gajek, Filip Gajek, Alicja Ściwiarska, Antoni Ściwiarski, Amelia Gałczyńska, Nikodem Gałczyński, Wiktor Zdeb, Mila Adamczyk, Krzysztof Przepióra, Piotr Przepióra, Natalia Ciepielewska, Szymon Gierada, Mikołaj Marszałek, Aleksander Gabryś. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz drobny upominek. Dziękujemy za udział w konkursie.
Marzena Brzezińska
Szkolne przygody Gangu Mocniaków
Dzieci z naszych grup przedszkolnych wzięły udział w programie edukacyjnym o nazwie Szkolne przygody Gangu Mocniaków. Celem tego projektu jest edukacja dzieci w zakresie prawidłowej i zbilansowanej diety oraz kształtowanie świadomych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. W ramach programu przeprowadzono zajęcia na temat zdrowego odżywiania podczas których wykonano wodę o smaku cytrynowym. Ponadto dzieci stworzyły plakaty przedstawiające talerze zdrowia oraz samodzielnie wykonały drugie śniadanie – zdrowe kanapki podczas „Dnia Kulinarnych Mocniaków”.
Joanna Maliszewska
Nabór wniosków stypendialnych dla uczniów
Do 15 listopada trwa nabór wniosków stypendialnych dla uczniów.
Niżej znajduje się link z informacjami
Przedszkolaki w bawialni oraz papugarni
07.06.2023r. dzieci z grup przedszkolnych Sówki i Żabki odwiedziły Papugarnię Ara w Kielcach. Dzieci miały możliwość nakarmić ptaki. Zwiedziły miejsce, w którym mieszkają papugi oraz poznały ich zwyczaje. Ponadto w tym dniu przedszkolaki skorzystały z sali zabaw w Bawialni FIKU – MIKU w Kielcach. Wycieczka dla dzieci była bardzo radosnym wydarzeniem.
Joanna Maliszewska
Dzień Otwarty w Przedszkolu
28.04.2023r. w naszym przedszkolu odbył się Dzień Otwarty na który przybyli Rodzice oraz zainteresowane osoby. Przedszkolaki zaprezentowały przygotowany występ artystyczny. Następnie przedstawiono prezentację multimedialną pt. „Przedszkolaki z Korzecka w akcji”. Kolejnym punktem programu były zajęcia pokazowe z języka angielskiego i rytmiki. Na zakończenie dzieci mogły pobawić się na placu zabaw, a dopełnieniem tego dnia było malowanie twarzy. Miłą niespodzianką dla wszystkich dzieci był drobny upominek.
Joanna Maliszewska
Edukacja prawna
Miło Nam poinformować, że Nasza Szkoła bierze udział w III edycji konkursu "Postaw na mediację".
Organizatorem III edycji konkursu mediacyjnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych - „Postaw na mediację”jest Minister Sprawiedliwości.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych, które mogą zgłosić maksymalnie dwie drużyny mediacyjne. Pracą każdej drużyny kieruje opiekun. Zadaniem każdej Drużyny Mediacyjnej jest przygotowanie scenariusza mediacji na podstawie jednego z podanych przez Organizatora stanów faktycznych (kazusów) z zakresu prawa rodzinnego, relacji rówieśniczych oraz prawa pracy. Scenariusz mediacji powinien składać się z monologu mediatora, przedstawienia stanowisk i potrzeb stron, analizy ich interesów, zaproponowania możliwych rozwiązań sporu oraz propozycji zawarcia ugody.
Więcej informacji
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/iii-edycja-konkursu-postaw-na-mediacje
Dyżury psychologa szkolnego. Odwołane zajęcia
Szanowni Rodzice, zajęcia z psychologiem mgr Magdaleną Gołda w dn. 20.10. 2023 (piątek) i 3.11. 2023 (piątek) zostają odwołane. Odrobienie zajęć nastąpi 9.11 i 13.11. W tych dniach psycholog będzie w szkole od godziny 12.30. W tych dniach zapraszamy rodziców również na konsultacje .
Profilaktyka w szkole. Spotkanie z funkcjonariuszem Policji
Dzięki uprzejmości Komendanta Komisariatu Policji w Chęcinach Nasze przedszkolaki uczestniczyły w ważnej prelekcji profilaktycznej. Pan funkcjonariusz Policji wytłumaczył im zasady bezpieczeństwa, wskazał czynniki ryzyka oraz czynniki chroniące, przypomniał o właściwym reagowaniu na sytuacje niebezpieczne. Dziękujemy za warsztaty i zapraszamy częściej.
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie